Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2021 13:09 (Üye) Soru : Merhaba, X.. firması çarşı uygulaması ile esnafla yapmış olduğu sözleşmeye istinaden esnafın dükkanından aldığı ürünleri nihai tüketiciye teslim ediyor. Örneğin kasap yazar kasa fişi kesiyor ürünle birlikte dağıtıcı elemanı alıyor ve tüketiciye teslim ediyor. E fatura mükellefi olan kasap, X... firmasına her hangi bir evrak düzenlemiyor. Kendi veri tabanından online tahsilatları kasaba, banka yoluyla ödüyor ve kendi komisyonunu fatura karşılığı tahsil ediyor. Kasap açısından bakıldığında E fatura mükellefi olması X.. firmasına (X firmasıda e- fatura mükellefi) e fatura düzenlemeyip yazarkasa fişini cari hesaba işlemesi ve bankadan cari hesabı kapatması noktasında tereddüt oluşmuştur. Kıymetli görüşlerinize ihtiyacımız bulunmaktadır. Saygılarımla.

Cevap : Bahsettiğiniz satış sistemi hakkında bilgimiz yok. Genel uygulamada Kasap nihai tüketiciye yaptığı satış için ÖKC fişi düzenlemiş ise işlem tamamlanmıştır. Kasap neden e-fatura mükellefi olsun satış tutarına göre E fatura zorunluluğu başlar.Diğer taraftan "çarşı" uygulaması nedir bu konuda da bilgimiz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.