Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2021 15:17 (Üye) Soru : mrblar 05.11.2018 tarihiinde personeli işten çıkardık personel işe iade davası açtı ve kazandı 17 05.2021 tarihinde tarafımıza tebligatı geldi mahkeme boşta geçen süre ücreti ve diğer hakların ödenmesini ve gerekli sgk bildirimlerin yapılmasını hükmediyor. burada işveren olarak sgk açısından geriye dönük hangi işlemleri yapacağız birde boşta geçen süreye tekabül eden geriye dönük dört ay ek bildrge vermemiz gerekiyor galiba bu dört ayı personelin işten çıkışı (05.11.2018 tarihi) itibarıylamı verceğiz yoksa tebligatın geldiği mayıs 2021 den geriye dört ay sayarakmı vereceğiz. tşkler acil cevaplarsanız sevinirim.

Cevap : İşveren 120 güne kadar boşta geçen süre karşılığında çalışana ödediği ücretlerin SGK prim tutarlarını SGK’ya bildirmek ve ödemek zorundadır. Aylık prim ve hizmet belgelerinin bildirilmesinin yasal süresi personeli işe başlatma ya da başlatmama durumuna göre değişmektedir. *işçi işe başlatılacaksa, işverenin işe davetinin tebligatının işçiye ulaştığı tarihi takip eden ayın 26 sına kadar, *işçi işe başlatılmayacaksa, işçinin işe başlamak için işverene başvurduğu tarihi takip eden ayın 26 sına kadar aylık prim ve hizmet belgesini kuruma bildirmekle yükümlüdür. Yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinden dolayı aylık asgari ücretin 2 katını geçmemek kaydıyla ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin 1/8’i tutarında idari para cezası uygulanır. Tahakkuk edecek primlerin yasal süresi içinde ödenmemiş olması nedeniyle gecikme faizi uygulanacak ve ek aylık prim hizmet belgesinde bildirilen kişiler için, SGK işveren prim teşviklerinden ilgili aylar için yararlanılamayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.