Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2021 17:24 (Üye) Soru : merhaba tehlikesiz atık kağıt işi yapan mükellef ay içerisinde gider pusulası ile alış sağlıyor 500 bin 1000 milyon tl arası satışı olan gider pusulasının resmi belge unsuru taşıması için nelere dikkat etmek gerek yapılan işlem yasal oluyormu muhtasarda bu evrakları bildirip beyan etmekle mali müşavir sorumluluğu nedir gider pusulasının düzenleneceği üst rakam nedir kayıtlara alınmasında bir sıkıntı oluşurmu teşekkürler

Cevap : Gider pusulası ile alış Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan mallar için kullanılır. Gider pusulası anlaşmalı matbaada bastırılmış veya noterden tasdik ettirilen belgedir Belge eksiksiz olarak doldurulur. Hurda alımında % 2 oranında GV stopajı yapılır.Muhtasar ile beyan edilir. KDV hesaplanmaz. Meslek mensubunun özel bir sorumluluğu yok.Genel sorumluluk için VUK Mük. Md.227 yi inceleyiniz.Gider pusulasında üst sınır satıcı için önemlidir. Düzenlenen gider pusulası yıllık toplamı Basit usuldeki hadlerin üstü olması halinde gerçek usulde mükellefiyet kurulur. Bu sorun sizin müşteriniz için önem arz etmez .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.