Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2021 13:05 (Üye) Soru : Şirket Merkezi Olarak Ya da Yatırım Amaçlı 1.000.000 TL + KDV Değerinde Bir Gayrimenkul Alsa, Bu KDV yi İndirim Konusu Yapıp Kullansa ve 730 Günden Sonra 1.500.000 TL ye Satsa; 1- KDV İstisnasından Faydalanır mı Yani Daha Önce İndirim Konusu Yaptığı KDV yi Ödeme Yükümlülüğü Ortadan Kalkar mı? Kalkarsa Beyannamede Nasıl Gösterilir 2- %50 Gayrimenkul Satış Kazanç İstisnasından Faydalanabilir mi? Faydalanırsa Bu İstisnayı Beyanname Üzerinde mi Göstermeli Bilgi Rica Ederim. (NOT: Gayrimenkul Alım Satım İşi YAPMAMAKTADIR.)

Cevap : Gayrimenkul ticareti yapmıyor ise elbette KV 5. maddesinden ve KDV 17/4. maddesinde ki istisnasından yararlanılır. KDV açısında alış da indirilen KDV si ise beyannamede ; "Daha önce İndirim konusu yapılan KDV nin İLAVESİ" satırında bildirilir. İstisnalar KV ve KDV beyannamesi üzerinde uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.