Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2021 17:55 (Üye) Soru : Merhaba Sayın danışma birimi, RESMİ Gazetede yayınlanan ve türmob tarafından sirküleride yayınlanan bazı alacakların yapılandırılması başlıklı tebliğe göre bir sorum olacak. Firma hem kurumlar hem kdv yönden asgâri matrah artırımı yapmayı amaçlamaktadır. örnek: 2020 yılı kurum yönünden 127.500 kdv yönünden 22.950 TL Resmi gazete 5.madde (13) fıkraya göre kaçaklılık fiili şüphesi ile defterler incelenenir. fakat vergi yönünden tarhiyatı yapılmaz deniyor. bu inceleme sonucunda kabül edilmeyen fatura tutarı 500 bin olduğunu kabül edersek. ve müfettiş kaçakçılık açısından olumsuz bir durum olmadığına kanaat getirirse. Müfettiş bize firma olarak 127.500 matrah artırmısşınız, biz 500 bin olumsuzluk bulduk aradaki farka tarhiyat yapma hakkı varmıdır. bazı meslektaşlar firma olarak asgâri artırım yaptıysan. sadece kaçakçılık olarak inceler. kaçakçılık olmadığına kanaat getirmesi durumunda. hiç bir şekilde daha fazla olumsuzluk bile bulsa tarhiyat yapamaz şeklinde görüş vardır. sizin görüşünüz ne yönderdir.

Cevap : VUK 359. maddeye göre inceleme yapılması halinde artırılan matrah bulunan matrah dan mahsup edilir. VUK 359 göre inceleme yok ise İncelemede matrah hesaplanmaz. AŞAĞIDAKİ LİNKDE BULUNAN REHBERİ İNCELEYİNİZ. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/2599/Mevzuat-Dosya/09062021-alacaklarin-yeniden-yapilandirilmasi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.