Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2021 12:48 (Üye) Soru : Merhabalar, personel 2020 yılı kasım ayindaki raporunu vermemiş bu sebeple bildirim yapmadık. Kasım ayinda 30 gün bildirdik gün sayısında değişiklik yapmayacağız ama istiharat süresinde çalışmamistir yapmak için düzeltme vermelimiyiz. Raporu zamanında onaymama cezası dışında, böyle bir düzeltme verirsek onun içinde ceza uygulanacak mıdır.

Cevap : Rapor alan işçiniz için hiç bir şekilde sgk çalışmadığına dair girişi yapmamanız ya da APHB’de “Raporlu sürelerde çalışmamıştır” kutucuğunu işaretlememeniz ve ya eksik gün “01-İstirahat” kodu ile bildirim yapmamanız halinde; İş göremezlik raporu işveren onayının hiç yapılmaması halinde sigortalı başına ilgili ayda geçerli olan brüt ücretin yarısı tutarında. SGK ceza tebliğini PTT’ye vermeden önce e sgk çalışılmadığına dair bildirimi yapmanız halinde ise sigortalı başına ilgili dönemde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’u oranında idari para cezası uygular. E vizite onaylama süresi sonundan SGK tarafından tebliğ edilen tarihten önce bildirimin geç yapılması halinde ise 357,75 TL tutarında Sgk rapor geç onaylama cezası uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.