Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2021 12:16 (Üye) Soru : Selamlar, 11 mayıs tarihli Gıb sitesinden E-Arşiv fatura olarak mal aldığımız firma mal birim fiyatı 56 tl olması gerekirken 56000 yazmış ve fatura toplamı 817000 olması gerekirken 817 milyon olarak faturalandırmış. Biz bu malın ihracatını yaptık. KDV iadesi müracatımız olacak. Faturayı kesen kişi E-Arşiv fatura İptal bölümünden girip ilgili faturayı iptal edip bizde iptale onay verdikten sonra 11 mayıs tarihine faturanın olması gerektiği gibi 817000 olarak fatura düzenleyebilir mi?karşılaşılacak sorunlar cezalar nedir? Birde biz nakit kdv iadesi müracatımız olacağından sorun yaşarmıyız. İzlenmesi gereken yol nedir? Detaylı paylaşırmısınız?

Cevap : Satıcı firma yanlış faturayı iptal edip doğrusunu düzenlemesi gerekir. Düzeltme olmadan KDV iadesi için sorun ile karşılaşırsınız.Bürokratik ve teknik düzenleme için GİB e fatura bölümü ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.