Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2021 16:55 (Üye) Soru : ŞAHIS İŞLETMESİ OLARAK DEFTER BEYAN SİSTEMİNE KAYITLIYIM. TRENDYOLDAKİ ÜRÜNLERİ SEÇEREK OLUŞTURULAN BİR LİNK İLE INFLUENCER UYGULAMASI İLE KENDİ INSTAGRAM HESABIMDAN TAKİPÇİLERİM İLE PAYLAŞILMASI SAĞLAYARAK LİNKTEKİ ÜRÜNLERİN TANITIMI VE SATIŞI OLDUKÇA ÜRÜN BAŞINA TRENDYOL BİR BEDEL ÖDEMEKTEDİR.BU HİZMETİN TRENDYOLA REKLAM VE TANITIM HİZMETİ OLARAK FATURA ETMİŞ BULUNMAKTAYIM.BU HİZMETTEN DOLAYI E DEFTERE ,E FATURA VE E-ARŞİV FATURA UYGULAMASINA GEÇME ZORUNLULUĞUM BULUNMAKTA MIDIR?KONU İLE İLGİLİ İVEDİ DÖNÜŞ YAPILMASINI RİCA EDERİZ.

Cevap : Merhaba; sorunuzdaki süreci detaylı incelemek gereklidir. Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları yukarıda sözü geçen mükellefler e-fatura uygulamasına ve e-arşiv fatura uygulamasına geçiş sağlayacaklardır. Bu mükellefler e-defter uygulamasına da geçerler. Mükellefinizin bu kapsamda olup olmadığını iyi incelemeniz gereklidir iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.