Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.06.2021 13:13 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Bilanço usulüne tabi şahıs gelir vergisi mükellefi vefat etti. Mirasçılarandan biri diğer mirasçılardan feregat alarak işletmenin faaliyetine devam etme kararı aldı ve işletiyor şuanda , sorum şu , vefat eden kişinin kıst dönem gelir vergisinde bilançosu kapalı mı verilmeli yoksa mirasçısı devam ettiği için bilanço kalan bakiyeleri bırakılıp bu bakiyeler devam eden mirasçıya mı açılış kaydı olarak aktarılmalı usül nedir bilgi paylaşmanızı rica edeceğim, son olarak vergi dairesinde sözel görüş alınarak vefat yılındaki yasal defterlerin intikal eden mirasçı tarafından yıl sonuna kadar kullanılabileceği aynı şekilde matbaadan basılı irsaliye gibi belgelerin yıl gözetmeksizin bitene kadar kullanılabileceği söylendi bu şekilde uygulama yasal mevzuata uygun mudur. iyi çalışmalar

Cevap : Ölüm tarihi itibari ile Düzenlenecek Bilanço ve Gelir tablosuna göre Hazırlanacak Kıst dönem GV beyannamesi 4 ay içinde verilecektir. Ayrıva VİV beyannamesine de Bilanço ve gelir tablosu eklenir Öz sermaye hesaplanarak VİV beyannamesine yazılır. VİV beyannamesi de 4 ay içinde verilecektir.Belge ve defter konusundaki VD verdiği bilgi yanlış Yeni defter tasdik ettirilir. Yeni belgeler bastırılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.