Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2021 11:35 (Üye) Soru : Merhaba; Yıllık cirosu 5 milyon altında olan bir mükellef n11 - trendyol - hepsiburada gibi e ticaret sitelerinden satış yapacaktır. 1) Bu durumda ciro şartı aranmadan e-ticaret işi yaptığından e-fatura zorunlu mudur ? yoksa 5 milyon üstü olması mı gerekli ?

Cevap : Merhaba; e-ticaret kapsamındaki VUK 509 açıklamasına göre; "- Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları" e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçiş sağlayacaklardır. Örnek aracı hizmet sağlayıcıları vs gibi Mükellefinizin brüt satış hasılaatı ve başkaca yükümlülükleri var mı kriterlerini kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır sağlıklı günler dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.