Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2021 15:00 (Üye) Soru : Daha evelce sorduğum ama cevabını alamadığım sorumu tekrar soruyorum. İlginiz için teşekkürler. Üstad iyi günler, 24.05.2021 tarihinde tescil olan A.Ş. mükellefim, baştan isteğe bağlı e-defter ve e-fatura mükellefi olmak istiyor. Ben bildiklerimi sıralayacağım, lütfen beni teyit veya eksiklerimi tamamlar mısınız? Bu durumda mali mühür alıp, haziran ayında müracaat ederek, onaydan sonra temmuz ayında e-defter ve e-faturaya geçebiliriz. Ayrıca sicilin tasdik ettirdiği defterlere 24.05.2021-30.06.2021 dönemi kayıtlarını yazmalı ve takip eden temmuz ayında yevmiye defterinin kapanış tasdikini yaptırmalıyım. Ardından e-deftere bu 24.05.2021-30.06.2021 kayıtlarını aktarıp, bu tarihten sonra bu portalda defter kayıtlarını tutmaya devam etmeliyim. Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar, 03.06.2021 11:59 Tarihinde E-Defter, Defter Beyan Sistemi, E-Fatura, E-Arşiv Danışmanına birimine sorulmuş.

Cevap : Merhaba; İlgili mükellefe ilişkin (tüzel kişiler mali mühür, gerçek kişiler e-imza veya mali mühür başvurusunda bulunmak üzere) mali mühür başvurusunu yaptıktan sonra 1. mali mühür elinize ulaştığı dönemde e-fatura, e-arşiv fatura ve e-defter uygulaması için başvuruda bulunulması, 2. Başvuru sırasında hangi tarih itibariyle uygulamaya geçiş sağlayacaksanız o tarih itibariyle başvurunun yapılması, 3. İlgili tarih itibariyle e-fatura ve e-arşiv faatura kullanmaya başlanması 4. e-defter uygulamasına 1 Temmuz itibariyle geçiş sağlanacaksa da tescil tarihinden 30 hazirana kadar kağıt ortamda tutulan defterin temmuz 2021 sonuna kadar kapatılması ve e-defter uygulaması için 1 numaralı yevmiye maddesi ile 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-defter uygulamasına geçiş sağlanması gereklidir sağlıklı günler dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.