Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2021 16:50 (Üye) Soru : Firmamız 25 eylülde e deftere geçti. E defter yüklenirken Eylül aynını tamamı sisteme yüklenip Berat oluşturuldu. Sorularım ; 1- kağıt ortamda yazdırılacak defter 31.08.2020 ye kadar mı yazdırılmalı? 2- yıl ortasında e deftere geçtik ama kağıt defterin kapatılma işlemleri o ay içinde yapılmadı. Normalde 6/2021 e kadar kapanış tasdik süremiz var ama burada 1 aylık süremiz mi var kesinlikle ? Öyle ise bu süreyi kaçırdıysak yaptırımı ne olur veya nasıl bir yol izleyebiliriz ?

Cevap : Merhaba; Hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde de e-Defter tutmaya başlanabilir. Ancak hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde e-Defter tutmaya başlayanlar, başladıkları tarihi izleyen bir aylık süre içerisinde eski defterlerine kapanış tasdiki yaptıracaklardır. iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.