Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2021 16:14 (Üye) Soru : Merhaba, GİB earşiv iptal fatura uygulamaları hakkında 2 sorum var. * Nihai tüketiciye kesilen earşiv faturaların iptali nasıl olacak, alıcı nasıl onay verecek. * Özel entegratör üzerinden earşiv fatura kesenler içinde iptal faturalarda karşı taraf yine onay vermeli midir..Teşekkürler.

Cevap : Merhaba; Nihai tüketicinin iptali için şuanda sistem üzerinde bir seçenek bulunmuyor. Entegratör kullanan mükelelfler iptal raporuyla bildirimlerini yaparken; Özel Entegratör ve Entegrasyon Yöntemini kullanan mükellefler ise Başkanlığa gönderecekleri “İptal Raporu” ile düzenledikleri e-Belgeler için “İptal Talebinde” bulunabilirler. Bu şekilde iptal talebini iletilen durumlar için satıcı tarafından portal üzerinden yapılacak ayrıca bir işlem bulunmamaktadır. Fakat alıcıya bu yol ile iletilen iptal talebine yine GİB Portal üzerinden alıcı tarafından iptal talebi kabul ya da reddetme işlemi yapılabilecektir. iyi çalışmalar dilerim
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.