Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.06.2021 10:03 (Üye) Soru : Müteahhit ve arsa sahibi arasında noter kanalıyla yapılan ve konusu müteahhit tarafından söz konusu arsa üzerine ikamet amaçlı villa yapımı olan inşaat yapım sözleşmesindeki özel şartlara göre İnşaat 2 yıl süre içersindeki bitecektir. İnşaatın başından sonuna kadar tüm malzeme hafriyat v.s. tüm masraflar arsa sahibine aittir. İşçilerin maaşları sgk primleri iş güv. Gibi tüm giderler arsa sahibine aittir. Arsa sahibi sözleşmedeki inşaat işi takibi ve koordinasyon için müteahhite sözleşme tarihinde belli bir bedel ödemiştir. Ve bunun dışında müteahhit arsa sahibinden hiçbir ad altında başka herhangi bir ücret talep etmeyerek inşaatı tamamlayacaktır. Söz konusu müteahhit işletme defter usulüne tabi gelir vergisi mükellefidir. Arsa sahibinin ise herhangi bir vergi mükellefiyeti yoktur. Bu durumda vergisel açıdan yapılan masraflar alınan faturalar sgk dosyası işçilerin giderleri ve inşaatın maliyet takibi kimin üzerinden ve nasıl yapılmalıdır. Müteahhit için vergisel açıdan yapılması gereken nedir?

Cevap : Ticari amaç ile yapılmayan inşaat ; ÖZEL İNŞAT DIR. Özel inşaat için mükellefiyet olmayacağına göre defterde tutulmaz. İnşaat sahibi olan kişi inşaat da çalışanların SGK sını yaptırır.SGK primlerini öder. Çalışanların vergilemesi ise GVK 64. ve 118. maddelerine gör çalışanlar kendileri yaptırır.İnşaatı yapan kişi ise yaptığı hizmet için % 18 KDV li fatura düzenler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.