Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2021 16:32 (Üye) Soru : Merhabalar, Limited şirketimiz daha önceki yıllarda belirlenen E-Faturaya geçiş şartlarını taşımadığından E-Fatura mükellefi değildir. 2020 yılı brüt satış hasılatımız da 5 milyon TL'nin altındadır. Ancak şirketimiz Gtip 72-73 tarifesindeki Demir çelik ürünlerinden imal etmektedir. VUK 509 no.lu genel tebliğin IV.3.5 e-irsaliyeye geçiş zorunluluğu bölümünün 5. maddesinde; E-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükellefler, e-irsaliyeye geçmek zorunda demektedir. Biz E-faturaya kayıtlı değiliz. Ancak dün yayınlanan Türmob E-Eğitim 24 no.lu online eğitiminizde demir çelik ürünü imal eden firmaların E-İrsaliyeye geçmesi, E-İrsaliyeye geçtiği içinde E-Fatura ve E- Arşiv faturaya geçmesi gerektiğinden bahsedildi. Yanlış anlamış olabilirim. Biz bu konumda 01.07.2021 tarihi itibariyle E-fatura ve E-irsaliye'ye geçmek zorunda mıyız? İlginize teşekkür ederim.

Cevap : Merhaba; ilgili yükümlülük; e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükellefler. e-irsaliye uygulamasına geçiş yapacaklardır iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.