Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2021 17:19 (Üye) Soru : Merhabalar Serbest meslek kazanç defteri olan adi ortaklı menajerlik işletmesi, menajerlik hizmetinin yanında, film prodüksiyon şirketlerine, Adi ortaklığın bünyesinde personel alımı yaparak, belirli süreli iş sözleşmesi yapıp oyuncu (işgücü temini) kiralama hizmet vermek istiyorlar. İşgücü hizmeti tevkifatlı ve de ticari kazanç olduğu için serbest meslek kazancı olarak olmamaktadır. Sorular 1- Serbest meslek kazanç defteri olan bu adi ortaklık işletmesi, defter beyan sisteminde ticari kazancını, ticari kazanç olarak beyan edebilir mi ? 2-Defter beyan sistemi için nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir. 3- Ticari kazanca ilişkin kesilecek belgeler e serbest meslek makbuzu olarak mı ? Yoksa e arşiv portal sisteminden e arşiv fatura mı kesmesi gerekmektedir ? Teşekkürler

Cevap : Adi ortaklığın bünyesinde personel alımı yaparak, belirli süreli iş sözleşmesi yapıp oyuncu (işgücü temini) kiralama hizmet vermek istiyorlar. İşgücü hizmeti tevkifatlı ve de elde edilen kazanç ticari kazanç dır. Bu faaliyet için DBS ayrıca İşletme defteri tutulur (İkinci iş,VD bilgi verilir ) ve e-arşiv fatura düzenlenir Hesaplanan KDV den KDV tevkifatı yapılır. olduğu için serbest meslek kazancı olarak olmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.