Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.06.2021 12:21 (Üye) Soru : Merhabalar Serbest meslek kazanç defteri olan adi ortaklı menajerlik işletmesi, menajerlik hizmetinin yanında, film prodüksiyon şirketlerine, Adi ortaklığın bünyesinde personel alımı yaparak, belirli süreli iş sözleşmesi yapıp oyuncu (işgücü temini) kiralama hizmet vermek istiyorlar. İşgücü hizmeti tevkifatlı ve de ticari kazanç olduğu için serbest meslek kazancı olarak olmamaktadır. Sorular 1- Serbest meslek kazanç defteri olan bu adi ortaklık işletmesi, defter beyan sisteminde ticari kazancını, ticari kazanç olarak beyan edebilir mi ? 2-Defter beyan sistemi için nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir. 3- Ticari kazanca ilişkin kesilecek belgeler e serbest meslek makbuzu olarak mı ? Yoksa e arşiv portal sisteminden e arşiv fatura mı kesmesi gerekmektedir ? Teşekkürler

Cevap : 1-2-Adi ortaklık ayrıca ticari faaliyeti dolayısıyla DBS den işletme defteri tutacak. DBS ne İşletme defteri girişi yapılacak.Ayrıca VD de bilgi verilecektir. 3-Ticari kazanç geliri için Kağıt fatura veya e-arşiv faturası düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.