Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2021 12:49 (Üye) Soru : Merhaba, Yaş Meyve-Sebze alım-satım işi ile uğraşanlar , Sicile ve Hal kayıt sistemine Komisyoncu veya Tüccar vasfı ile kayıtlı mükellef değilse, e-fatura ve e-arşiv fatura kullanmak zorunluluğu var mı? Zorunlu durumunda olmak için tek şart, Sicile ve Hal Kayıt Sistemine kayıtlı olması mı gerekiyor. Seminerde dinlediğim bilgi dahilinde; Sicile kayıtlı olanlar ifadesinde, "Sicil" ile kast edilen kurum hangisidir. Ticaret Sicil mi? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Merhaba; 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler e- fatura,e-arşiv fatura ve diğer gerekli e-belge uygulamasına geçiş sağlayacaklardır iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.