Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.06.2021 08:45 (Üye) Soru : Sayın yetkili perde aksesuar sistemleri üzerine imalat yapan mükellefim var. İmalat da çelik, dilme saç kullanıyor. 526 sayılı tebliğde E-İrsaliye uygulamalarına geçiş süresine eklenen fıkra ile; Demir,çelik ürünlerinin imal,ith. ihr. gerçekleştirenler E-İrsaliye ye geçmeleri gerekmektedir diyor. Bizim ciromuz 5.000.000.00 TL limitin altında olduğu için E-Fatura mükellefi değiliz. Bu tebliğe göre biz de E-Fatura,E-Arşiv ve E-İrsaliye kapsamına dahil olmamız gerekiyor mu? İyi çalışmalar.

Cevap : e-fatura kullanmak zorunda olmayanlar e-irsaliye kullanmak zorunda değildir. 509 seri nolu VUK Gn.Tb. ilgili bölümü aşağıdadır IV.3.5. E-İRSALİYE UYGULAMASINA GEÇİŞ ZORUNLULUĞU Aşağıda belirtilen mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına dâhil olmaları ve düzenleyecekleri sevk irsaliyelerini bu Tebliğin “V.7.” ve “VIII.” numaralı bölümlerinde belirtilen istisnai durumlar haricinde “e-İrsaliye” olarak düzenlemeleri ve uygulama kapsamındaki mükelleflerden alacakları sevk irsaliyelerini de “e-İrsaliye” olarak almaları zorunludur. 5- E-FATURA UYGULAMASINA KAYITLI OLAN MÜKELLEFLERDEN DEMİR VE ÇELİK (GTİP 72) İLE DEMİR VEYA ÇELİKTEN EŞYALARIN (GTİP 73) İMALİ, İTHALİ VEYA İHRACI FAALİYETİNDE BULUNAN MÜKELLEFLER.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.