Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2021 16:03 (Üye) Soru : Üstadım Kolay gelsin, Sorum Defter beyan kaydı ile ilgili olacak. Üstadım, Mükellefimiz Mobilya alım ve satımı ile iştigal ediyor. Ama mayıs ayında özel bir firmanın yardım koli dağıtım işini almış ve nakliye aracı tutup yardım kolilerini ilçedeki adreslere dağıtmış karşılığında yardım kolisi dağıtımı diyerek 20bin artı kdv fatura kesmiş. Hocam sorum, Defter beyan kayıtlarına Satış türü olarak Normal satışlar, Gelir kayıt türü Hizmet satışı, Gelir kayıt alt türü olarak ta hizmet satışı olarak mı? yoksa Satış Türü Diğer, Gelir kayıt türü Diğer Hasılat ve Gelir kayıt alt türü Diğer Gelirler ( SGK Hurda teşvikleri , Dğer vb ) olarak mı kayıt yapmak lazım. buradaki tutarı Yıl sonunda Defter Hadlerini geçişte satış hasılatının 5 katı tutarından mı hesaplamak lazım.

Cevap : Satış türü olarak Normal satışlar, Gelir kayıt türü Hizmet satışı, Gelir kayıt alt türü olarak ta hizmet satışı olarak kayıt yapılır. Defter Hadlerini geçişte satış hasılatının 5 katı tutarından hesaplanması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.