Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2021 10:32 (Üye) Soru : Merhaba. şahıs bilanço firma şirketin aktifine kaydetmek üzere bir daire satın almak istiyor. 5 yıldan sonra satmak istediğinde faturayı kdv li mi düzenleyecektir. ?Gelir Vergisine tabii olanlara muafiyet durumu var mıdır ?

Cevap : "Şahıs bilanço firma şirket" diye bir tanımlama olmaz. Şahız firmalarının tüzel kişiliği olmadığı için "ŞİRKET " " TANIMLAMASI OLMAZ." Bilanço usulüne tabi GV mükellefinin" (Hukuki Tanımlama budur.) satın almış olduğu G.menkul Aktife kaydı yapılır. Varsa ödenen KDV si indirilir. Konut Ne zaman satılır ise satılsın 150 metre karenin altında ise % 1 üstünde ise % 18 KDV hesaplanır. 5 yıllık süre Vergi mükellefi OLMAYAN gerçek kişiler için dir. Bu kişiler (VERGİ MÜKELLEFİ OLMAYANLAR) 5 yıldan önce veya sonra satsalar da KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.