Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2021 10:54 (Üye) Soru : Merhaba, 2020 döneminin haziran ve kasım aylarında, mükelleflerime kesmiş olduğum smm makbuzunun stopaj değerleri , kullanmış olduğum muhasebe programı hatasından dolayı yanlış olmuş. Kestiğim makbuz 750 tl. ancak mükellefin sisteminde 1250 tl. stopaj gösterilmiş. Bu yüzden gelir vergisi beyannamesinde eksik stopaj hakkı doğuyor. Gelir vergisinin ek bilgiler segmentindeki stopajları arttırarak düzelttim. Ancak bu sefer de matrah ve kdv uyumsuzluğu hatası verdi. Yine söylüyorum ki kestiğim makbuzlarda kdv ve stopaj doğru ancak , muhtasar kayıtlarında stopaj tutarları fazla. Bu durumda ne yapmalıyım. Yardımlarınızı istirham ederim.

Cevap : Muhtasar beyanname için düzeltme beyanı vermeniz gerekir. Doğru ve olması gereken tutarı ve oranı içeren yeni beyanname verilecektir.Defter beyan sisteminde bu düzeltme nasıl yapılacağı konusunda bilgimiz yok. GİB ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.