Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2021 11:02 (Üye) Soru : Merhaba, İki A.Ş.'nin yer aldığı bir grup şirketinde çalışmaktayım. SGK girişi AA AŞ 'de kayıtlı olan bir personel, BB AŞ isimli diğer grup şirketi adına noter işlemi yapmış ve ödemesini kendi cebinden ödemiştir. AA AŞ çalışanı Personel bu harcamayı personel masraf formu ile beyan edecek ancak bu harcamaya ilişkin BB AŞ adına düzenlenmiş noter makbuzunu muhasebe kayıtlarına alırken, personel carisini nasıl kullanacağız? Zira, personel AA AŞ çalışanı ve Carisi AA AŞ şirketinde yer alıyor. Belge ise BB AŞ adına düzenlenmiş. AA AŞ çalışanı için BB AŞ de Cari kart açarak işlem yapıp, BB AŞ hesabından ödeme yapabilir miyiz?

Cevap : Harcama için düzenlenecek belge; ilgili mükellef adına düzenlenmiş olması gerekir Ödeme şirket kasasından veya Banka hesabından yapılır. . Bahsettiğiniz karmaşık bir işlem konusunda yorum yapamayız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.