Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2021 17:09 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım. Öncelikle çok teşekkür ederim verdiğiniz destek için. Müşterim A.B.D ye kargo firması ile şapka ,cüzden vb. satış yapıyor. Fatura A.B.D.ye kesiyor. KDV istisnası varmıdır? Varsa faturaya hangi kodu yazacağız? Teşekkür ederim.

Cevap : Yurt dışına yapılan satış için düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz. Buna göre, posta ve hızlı kargo taşımacılığı yolu ile yapılan ihracatın, kargo şirketi adına düzenlenen, malı yurt dışına gönderilen mükellefin bilgisinin yer aldığı ve gümrük müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan ve VEDOP (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) sistemine aktarılan ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile tevsiki mümkün bulunmaktadır. Bu şekilde yapılan ihracatın tevsiki için ETGB' nin çıktısının vergi dairesine ibrazı yeterli olup, ayrıca ıslak imzalı ve mühürlü ETGB 'nin ibrazına gerek yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.