Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.06.2021 18:26 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Bildiğiniz üzere 02.06.2021 tarihli sgk genelgesine istinaden uzaktan çalışma yapılan günlerin Muhsgk beyannamesinde bildirilmesi gerekliliği getirildi. Ancak uzaktan çalışma yönetmeliğine göre sözleşme düzenlenmemiş bir iş yerinde yönetimin devamlılık arz etmeyecek şekilde uzaktan çalışma kararı alması neticesinde de ilgili ayda uzaktan çalışma günlerinin Muhsgk da bildirim yapılmalı mı konusunda tereddüt yaşıyoruz. Sizlerin konu hakkında düşünceniz nedir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Uzaktan çalışma da normal çalışma da toplamında işçinin ay içinde çalışılan günlerini göstermektedir. İşçiler sözlü anlaşma ile dahi olsa uzaktan çalışma yapıyorlarsa muhsgk da uzaktan çalışma sütunun da belirtilmelidir. Bu arada önemli nokta itilaf anında bildirimin doğru yapılıp yapılmadığının ispatında işyerinin sıkıntı yaşamamasıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.