Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2021 11:53 (Üye) Soru : merhaba öncelikle hızlı cevaplarınız yardımlarınız emekleriniz için teşekkürler. Römork İmalatı yapan mükellefimiz kendi fabrikasında bir bölümünü başka bir firmaya kiraya verip kendi fason kaynak işlerini bu firmaya yaptırmak istiyor. Kiraya verdiği firma işçileri çalıştırıp işi yapacak. Sorularım; 1-Kanunen bu işlem doğru olurmu ? 2-Teşeron sözleşmesimi illa yapılması gerekiyor? 3-Bu çalışan işçiler her ne kadar kiraya verdiği firmada ssk lı olacaksa da bizde sorumlu olmazmıyız? 4-Firmamız ayrıca ihraç kayıtlı iş yapmaktaıdr. Kdv iadesi için bu yapacağı işlem sıkıntı doğurur mu ? teşekkürler

Cevap : Kiraya verilen yer için firmanız kira faturası kesecek. İhraç kayıtlı mal satılması için imalatçının sanayi sicil belgesi kapasite raporu olması gerekir .İşçilerin SGK konusundaki sorunuzu Sosyal güvenlik kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.