Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.06.2021 18:30 (Üye) Soru : merhaba öncelikle hızlı cevaplarınız yardımlarınız emekleriniz için teşekkürler. Römork İmalatı yapan mükellefimiz kendi fabrikasında bir bölümünü başka bir firmaya kiraya verip kendi fason kaynak işlerini bu firmaya yaptırmak istiyor. Kiraya verdiği firma işçileri çalıştırıp işi yapacak. Sorularım; 1-Kanunen bu işlem doğru olurmu ? 2-Teşeron sözleşmesimi illa yapılması gerekiyor? 3-Bu çalışan işçiler her ne kadar kiraya verdiği firmada ssk lı olacaksa da bizde sorumlu olmazmıyız? 4-İş güvenliği açısında kiraya verdiğimiz firmamı yapması gerekiyor. Bizim fabrikanın bir bölümü içerisinde işler yapılacağından bizim de sorumluluğumuz olurmu ? teşekkürler

Cevap : Kanunen bu işlem doğrudur İşle beraber işçilerde kiralanmış ise sözleşme yapılmalıdır. Alt işveren sözleşmesinde asıl işveren de sorumlu bulunmaktadır. Yeni firma ise dosyası açmalıdır. Yine asıl firma sorumluluğu birlikte sorumluluktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.