Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.06.2021 16:38 (Üye) Soru : Nakliye sektöründe faaliyet gösteren mükellefimizin, haricen tedarik edilen personeli de dahil nakliye firmalarından kamyon ve tır olmak üzere nakliye aracı kiralayacağız. Kiralık araç hizmeti alacağımız firmalar faturalarında tevkifat uygulayacak mıdır? Kiralık araç hizmeti ile yaptığımız nakliye işlemlerini hizmet verdiğimiz firmalara tevkifatlı olarak mı düzenleyeceğiz? Teşekkür ederim.

Cevap : Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak taşımacılığı fiilen ifa eden alt firma, taşımacılık hizmetini yüklenen firmaya düzenleyeceği faturada KDV tevkifatı uygulanacaktır. ? GV veya KV mükellefli olan tüm nakliye firmaları KDV mükelleflerine 1.000 TL (KDV dahil) üstündeki taşıma hizmeti için 2/10 oranında KDV tevkifatı yapacaktır. KDV mükellefi olmayanlara (Nihai tüketici) düzenlenecek fatura tutarı ne olursa olsun KDV tevkifatı yapmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.