Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2021 10:57 (Üye) Soru : 2 tane sorum olacak. 1- Mükelleflerimden bir tane Ltd.şti. optik firmasıdır. SGK ile sözleşmesi mevcuttur. 01.07.2021 tarihinden itibaren bu firma e faturaya geçmesi gerekmektedir. Burada ayda bir SGK fatura kesilmektedir. Ayda bir fatura kestiğimiz için e-arşiv (https://earsivportal.efatura.gov.tr/ ) üzerinden fatura kessek e fatura geçmesek olur mu? Yani özel entegratör üzerinden çalışmazsak olur mu ? 2- Bu firma 01.01.2021 tarihinden itibaren e deftere geçmesi gerekir mi? Yıllık cirosu 5 milyon altındadır. İyi çalışmalar.

Cevap : Merhabalar; 1. VUK 526 kapsamında 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-fatura sistemine geçiş sağlayacak olan mükellefler (başkaca bir yükümlülükleri yoksa) Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmesi bulunan mükellefler e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçiş sağlayacaktır. Mükellefler ilgili fatura modelinin her ikisine de mevzuat gereği geçiş sağlamak zorundadır iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.