Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2021 15:38 (Üye) Soru : Merhaba Fuarlara stand yapan bir işletmeyiz şehirlerarası fuar hizmetimizdeki nakliye işlerine tevkifat uygulamamız gerekirmi.Teşekkürler.

Cevap : Nakliye hizmeti için Düzenlenecek faturada hesaplanan KDV sine KDV tevkifatı yapılacaktır 2/10 Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak taşımacılığı fiilen ifa eden alt firma, taşımacılık hizmetini yüklenen firmaya düzenleyeceği faturada KDV tevkifatı uygulanacaktır. ? GV veya KV mükellefli olan tüm nakliye firmaları KDV mükelleflerine 1.000 TL (KDV dahil) (01/07/2021 den itibaren 2.000 TL) üstündeki taşıma hizmeti için 2/10 oranında KDV tevkifatı yapacaktır. KDV mükellefi olmayanlara (Nihai tüketici) düzenlenecek fatura tutarı ne olursa olsun KDV tevkifatı yapmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.