Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.06.2021 19:26 (Üye) Soru : MERHABA, İŞÇİNİN TALEBİ ÜZERİNE İSTİFA İLE İŞTEN AYRILMADA YASAL İHBAR SÜRESİ NE HAFTA TATİLİ, RESMİ TATİLLER, BAYRAM TATİLLERİ DAHİLMİDİR?.. HARİÇMİDİR?. CEVABIN GEREKÇESİ İLE KANUN MADDESİ PAYLAŞILMASINI RİCA EDERİM.

Cevap : 4857 ay kanunda sözleşmenin feshinde uyulacak süre gün olarak tanımlanmıştır işgünü değil Süreli fesih Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İş sözleşmeleri; a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra, c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra, d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra, Feshedilmiş sayılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.