Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.06.2021 12:13 (Üye) Soru : Sayın danışmanlar merhabalar, 1-defter beyana tabi şahıs 30.06.2021 tarihi itibariyle işyerini kapatacak. Kayıtlı Amortismana tabi hususi aracının çıkışını da yapacağız. a-şahsın ait bu araç için tekrar kendine satış yapmasına gerek varmı? b-aracın çıkış faturasını araç net aktif bedelinin üstünde olan araç kasko bedeli üzerinden mi yapacağız ? c-satış bedeli 5000 üzeri olduğundan kağıt fatura yerine e-arşiv portal üzerinden mi araç faturasını keseceğiz? d- Aracın kdv hususi olduğundan %1 üzerinden kesilecek. e- Araç ile ilgili vergi dairesine bilgi verilmesi gerekir mi ? saygılarımla,

Cevap : A)-Evet B)-Piyasa değeri dikkate alınır.Normal alım satım bedeli Netleşme olmaz. C)-e-arşiv fatura düzenlenecektir. D)-% 1 KDV hesaplanır. E)-VD ne bilgi verilmesi gerekmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.