Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2021 10:37 (Üye) Soru : Merhaba, 4/a emeklisi eşinden dul aylığı alan kadına 4/b emeklisi babasından ayrıca yetim aylığı bağlanır mı ? Kendisine ait herhangi bir sigortalılığı yok. Teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Cevap : yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler; Vefat etmiş olan sigortalı kişinin en az 5 sene sigortalı olması gerekmektedir. Bu kişinin 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Erkek çocukların öğrenim görmediği durumlarda 18 yaşını doldurana kadar ödeme alabilmektedir. Lise ya da dengi kurumlarda eğitim görüyorsa 20 yaşına kadar yetim aylığı olabilir. Üniversite okuyan erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim maaşı almaya hak kazanmaktadır. Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmesi için evlenmemiş olmaması ya da sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Çocuğun çalışma gücü yüzde 60 ve üzerinde ise yetim aylıkları ömür boyu ödenir. Dul maaşı yetim aylığı almaya engel oluşturmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.