Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.06.2021 13:26 (Üye) Soru : 2.El cep telefonu tamir edip garantili olarak nihai tüketicilere satan mükellef şirket, Telekomünikasyon bayileri ile anlaşıp onların ayıracağı bir stantta bu 2.el cep telefonlarının satılması belli bir komisyon karşılığında anlaşıyor. Bayilerin mükellef şirket adına satışlarına istinaden E Arşiv fatura mükellef şirket tarafından müşterilere kesilmesi ve de tahsilatın mükellef şirketin pos cihazı mı bayi pos cihazı ile yapılması uygun mudur? Not: Burada amaç yakında çıkması öngörülen 2.el cep telefonlarının direk tamir edip satanlar tarafından faturalandırılması durumunda Kdv oraının %1 olması yönünde.

Cevap : Uygun değildir. Bahsettiğiniz yerde yapılacak satışlar için sizin pos cihazınız olması ve sizin fatura düzenlemeniz gerekir. Bu işlem için ödeyeceğiniz komisyon için mekan sahibi size fatura düzenleyecek bu faturayı siz giderleştirirsiniz. Mekan sahibinin pos cihazı ile satış yapılması için Malın siz firmaya fatura etmeniz gerekir. KDV oranı % 18 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.