Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.06.2021 16:58 (Üye) Soru : Merhaba, Mükellefimiz serbest bölge şirketidir ve KDV mükellefi değildir. Şirket aktifine kayıtlı aracını noter satışı ile satış yapmış. Serbest bölge işlem formu düzenlenmiyor araç satışı için. Binek otomobillerde %1 kdv var. Mükellefimiz için KDV-2 beyannamesi ile mi araç satışının kdv sini beyan edeceğiz. Satılan aracın KDV için ne işlem yapmamız gerekmektedir.

Cevap : Serbest bölgeden yapılan alış İthalat kapsamındadır.Serbest bölgede faaliyette bulunan şirket adına kayıtlı ticari bir aracın Türkiye’ye satışının genel oranda (% 18) katma değer vergisine tabi olması gerekmekte olup, söz konusu verginin ithalatı gerçekleştirenler tarafından beyan edilerek ödenmesi gerekmektedir.Taşıtın alışı ithalat hükmümde olup gümrük hattında KDV ödenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.