Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.06.2021 17:22 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Faktoring firması bir müşterisinden alacağına karşılık Gayrimenkul alacak olup ilgili gayrimenkul aktifte satılmak için tutulacaktır. Bu durumda Gayrimenkul karşılığı Faktoring firmasına kesilen Faturada ki KDV indirim konusu yapılabilir mi? Yoksa gider veya maliyet olarak mı değerlendirilir? Diğer taraftan ilgili Gayrimenkulün gerçek kişiye satılması durmunda fatura KDVli olarak mı düzenlenmesi gerekir? Eğer KDV li düzenleneceksek beyanı nasıl olur?

Cevap : Alınacak Gayrimenkul kullanılmayıp satılacak ise 157 hesaba kayıt edilir.Alış da ödenen KDV indirilir. G.menkul kime satılırsa satılsın Düzenlene faturada KDV hesaplanır ve beyan edilir.Bu satış normal teslimler arasında yer alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.