Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2021 19:44 (Üye) Soru : Merhaba Firmamızda 10 yıldır çalışan biri pandemi sonrasında işten çıkışı verilecektir.Bu kişi çalışma şekli maaş+prim şeklindedir. Kıdem tazminatı brüt tutarı hesaplanırken 12 aylık ortalama dikkate alınmaktadır.. Yaklaşık mart 2020 den bu yana kısa çalıma kapsamında olup çalışma yapılmamıştır. 1-Yıllık izin ve Kıdem hesabında pandemi süresi dikkate alınacak mıdır.? 2-Kıdem tazminatı hesaplanırken mart-2020 den önceki 12 aylık ortalama mı dikkate alınacaktır.? Çünkü sonraki dönemlerde hakedişi ve prim ödemesi yoktur. Şimdiden teşekkür ederiz. İyi çalışmalar... Smmm Kenan KAYA

Cevap : İşçinin kıdem hesabında kçö de geçen süreler yargıtay kararlarına göre dikkate alınmalıdır. Ödenecek ücret ise işçi ödenmiş olan son ücrettir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.