Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2021 14:29 (Üye) Soru : Merhaba Firmamıza mart 2020 den buyana Kısa çalışma sürecinde idi. 01.07.2021 tarihi itibari ile normal çalışma düzenine geçilmiştir. fesih yasağı kapsamında 1-Ocak -2020 döneminde iş başı yaptırılmış ancak mart 2020 den 30.06.2021 tarihine kadar pandemi dolayısı ile Kısa çalışma ve NÜD ten yararlandırılmış personelimizin iş akdi fesh edildiğinde yaklaşık 2 ay çalışmış personelimizin bir bucuk yıldır pandemiden dolayı çalışmadıklarından Yıllık izin ve Kıdem tazminatı hakedişi olur mu ? Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz....

Cevap : Kıdem ve Yıllık ücretli izin hesabında pandemi sürecine ilişkin dikkate alınacak süreler açısından yasal bir düzenleme olmamakla birlikte yargıtayın kararlarına göre KÇÖ de geçen süreler hesaplamada dikkate alınacaktır denilmektedir. Ücretsiz izinde geçen süreler kıdem ve yıllık ücreli izin açısından dikkate alınmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.