Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2021 13:53 (Üye) Soru : Sayın Danışman' ım Merhaba, Havalimanı çerisinde sepet, trans palet, palet, elektrikli trans paletler ile vermiş olduğumuz taşımacılık hizmetleri Kdv kapsamına girmekte midir acaba ? Bu hizmetler karayolu araçları ile yapılmamakta olup, AVM içi taşımalar gibi gerçekleşmektedir. Bu nedenle hizmetin tevkifat uygulamasından muaf olduğunu düşünmekteyiz. Yorumlarınızı talep ederiz. İyi haftalar dilerim.

Cevap : Verdiğiniz hizmetler için düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır.KDV tevkifatı hesaplanmaz. 35 Seri nolu KDV tebliğinde ; "Kargo firmaları hariç KARA YOLLARI üzerinde taşıma yapan mükellefler, KDV mükellefi olan TÜM mükelleflere bedeli kdv dahil 2.000 TL nın üstündeki nakliye faturalarında hesapladıkları KDV den 2/10 oranında KDV tevkifatı hesaplayacaktır.."
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.