Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2021 19:37 (Üye) Soru : Şubat 2020 de işe aldığımız personeli 4 ay sonra çıkarmak isterken pandemi sürecine girince 30 haziran a kadar çıkış veremedik 1 Temmuz itibariyle işten çıkışını işveren tarafından Bu durumda işyerimizde Şubat 2020 de başlayıp sadece 4 ay çalışmış ve sonrası kısa çalışma ve ücretsiz izin olarak hiç çalışmamış personele kıdem ve ihbar tazminatı ödememiz gerekir mi? Ödenecekse kıdem tazminatı hesabı nasıl yapılır (Brüt 5.000 TL maaş alıyordu) 2021 Ocak ayında ihbar öneli ni çalışana bildirdik bu süreçte ihbar öneli işlesin diye Çalışan kısa çalışma veya ücretsiz izindeyken ihbar öneli işlemiş olur mu? Yoksa 1 Temmuz itibariyle ayrıca ihbar öneli verilmelimidir? Kolay gelsin

Cevap : 4857 sayılı iş kanunumuzda bu konu hakkında yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak yargıtay konuya ilişkin kararlar alırken kçö de geçen süreleri kıdem ve ihbar hesabında dikkate alarak çalışılmış gibi hallerden saymış ücretsiz izni ise bu hesaplamalara konu etmemiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.