Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.07.2021 09:32 (Üye) Soru : Merhabalar, 7356 sayılı kanun kapsamında getirilen taşınmazların ve amortismana tabi iktisadi kıymetlerin yeniden değerlendirilmesi kanunu hakkında bir soru sormak istiyorum. İtfa süresi dolmuş olan kıymetler için yeniden değerleme yapabiliyor muyuz? Yapmak mümkün ise, yüzde 2 vergi matrahını nasıl bulacağız? Ve itfa süresi dolmuş bir sabit kıymeti satmadan önce yeniden değerleme yapsak, satışta oluşacak karda bize avantajı var mı? Eğer avantajı var ise örnek hesaplayarak cevap verebilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Cevap : Konu ile ilgili olarak GİB tarafından hazırlanan TASLAK tebliği aşağıdaki linkdedir. İnceleyiniz.Tebliğin kısa süre sonra RG yayımı beklenmektedir. https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/vuk/vuk_gentebtas_yen_yap.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.