Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.07.2021 12:05 (Üye) Soru : Sayın danışmanımız 30.06.2021 tarihinde nakit ücret desteği sona erdi. İşçinin 2020 yılındaki son asgari ücretle çalıştığından tazminat ücreti 2.943 tl son ücreti idi. Bu ücretten ve nakit ücret destek süresi dahil edilmedenmi hesaplanmalıdır ? yoksa 2021 asgari ücreti 3577 liradanmı hesaplanmalıdır? Kıdem tazminat rakamı yüklü tutacağından çalışmasını devam ettirebilirmiyiz? İleride sebep göstermeksisin işveren tarafından fesih yapabilirmiyiz? Kolay gelsin.

Cevap : Ücretsiz izinde geçen süreler kıdem hesabında dikkate alınmamaktadır. Ancak NÜD de geçen sürelere ilikin yasal düzenleme bulunmaktadır. Yargı kararlarında ise kçö de geçen süreler kıdem hesabında dikkate alınmıştır. Şu halde en son aldığı ücret üzerinden kıdem hesabının yapılması doğru olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.