Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.07.2021 09:55 (Üye) Soru : merhaba, firmamız haziran ayında işçi işten çıkaracaktır. fakat içerde biriken yılllık izin vb ücret alacakları sgk tavan matrahına takılıyor. yapılması gereken işlem nedir? tavan matrah kadar olan kısmın mı sgk primi ödenecektir, yoksa işten çıkarmayıp bu ödeme sonraki aylara mı devredecektiir? yardımcı olup bilgi verir misiniz iyi çalışmalar

Cevap : Ücretler hak edildikleri aya mal edilmek suretiyle prime tabi tutulur. Diğer ödemeler ise öncelikle ödendiği ayın kazancına dâhil edilir ve ücret dışındaki bu ödemelerin yapıldığı ayda üst sınırın aşılması nedeniyle prime tabi tutulamayan kısmı, ödemenin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanarak iki ayı geçmemek üzere üst sınırın altında kalan sonraki ayların prime esas kazançlarına ilâve edilir.” Çıkış yapılacak olan ayda son ücrete ilave edilip işçinin çıkışı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.