Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.07.2021 11:44 (Üye) Soru : Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yeni kurulan bir Alüminyum disk üreten fabrikada yeni makinaların testini yapmak için deneme üretimine başladık. Bir taraftan da fabrikanın diğer taraflarındaki inşaatı devam ediyor. Buradaki çalışanlar mecburen inşaat dosyasında sigortalı. Çünkü her işi bitirip tam üretime geçemedik. Bu deneme üretiminden kaynaklı mamullerimizi satmakta bir sakınca varmıdır. Disk üretimi sigorta dosyamız olmadan çalıştırdığımız işçilerle ilgili İşveren teşvikinden yararlanabilirmiyiz.

Cevap : İnşaat işçi ile üretim yapan işçilerin ayrı sgk dosyalarında taküp edilmesi gerekir. Üretimde bulunan işçilerinizin ayrı bir dosyada sigortalı olmaları halinde üretimde bulunan işçiler için uygulanan teşviklerden yararlanmanız sözkonusu olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.