Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.07.2021 12:50 (Üye) Soru : Merhabalar, Mükellefim olan bir Limited şirketinde sermaye artırımı yaptırılacaktır. Sorum şirket 2010 yılında tescil olmuştur. Firma bana 2016 yılında gelmiştir. Şirket sermaye ödemesi muhtemelen 2011-2012 yıllarında yapılmıştır. Malum olduğu üzere sermaye artırımında önceki sermayenin ödendiğine dair SMM raporu istenmektedir. Fakat ben 2016 yılı öncesi defter tasdik bilgileri ve ödenen sermaye tutarları ile ilgili yevmiye maddelerine ulaşamamaktayım. Danıştığım ticaret sicil memurluğu odanıza danışın demektedir. Bu husus ile ilgili nasıl bir yol yöntem izlemem gerekmektedir. Saygılarımla...

Cevap : Ticaret sicil müdürlüğü tabir caiz ise baş dan savmuştur. Odamızın yapacağı bir işlem yok .İşlemi yapacak ticaret sicilidir.Ancak Bilindiği üzere TTK göre zaman aşımı 10 yıldır. Müşterinizin zaman aşımı süresindeki defter ve belgeleri saklamak zorundadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.