Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2021 13:01 (Üye) Soru : MERHABA ÜSTADIM BİR KONU HAKKINDA DEĞERLİ BİLGİLERİNİZİ RİCA EDERİM.DOĞUM SONRASI YARIM ÇALIŞMA KULLANAN ANNE 15 GÜN İŞKUR DAN 15 GÜN İŞVERENDEN OLACAK ŞEKİLDE İLK ÇOCUKTA 2 AY- İŞKURDAN DA 30 GÜNLÜK ÜCRET ALMIŞ. 15 ER GÜN OLARAK 2 AY SGK YATIRMIŞ KİŞİYE. BU İŞKURUN YATIRDIĞI YARIM ÇALIŞMA GÜNLERİ İŞSİZLİK HESABINDA SON 3 YIL İÇİNDE MİNUMUM 600 GÜNÜN İÇİNE DAHİL EDİLİR Mİ. YOKSA İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BU SÜRE GÜN SAYISI OLARAK DAHİL EDİLMEZ Mİ. DEĞERLİ BİLGİLERİNİZİ RİCA EDERİM.

Cevap : Yarım çalışma ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup, doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği ödenen günler için, ilgililer adına genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Sigortası Fonundan yatırılmaktadır. Ödenek alanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortalısı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. İlgililer adına ayrıca malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri yatırıldığı için ödenek alınan süre emeklilik yönünden dikkate alınmaktadır. Bu koşullar dikkate alındığında işsizlik hesabında da 600 günlük sürenin hesabında dikkate alınması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.