Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2021 13:08 (Üye) Soru : Merhaba , 1 senedir aynı kodla mükellefin personelini tahakkuk ettiriyorum . Haziran MUHSGK da hatalı meslek kodu diyor. Bunu işe giriş ekranından meslek kodunu değiştirirsem ceza-i müeyyidesi var mı ? Teşekkürler . Yoksa bununla ilgili resmi bir yazı rica edebilir miyim ?

Cevap : 1)İşverenin, sigortalı ile ilgili geçmişe dönük olarak meslek adı ve kodu değişikliğine dair talepte bulunması halinde, işverenin talebi denetime sevk edilmeksizin işleme alınacak ve 5510 sayılı Kanunun 102’nci maddesinin birinci fıkrasının (n) bendi kapsamında herhangi bir idari para cezası uygulanmayacaktır. 2)Sigortalının, meslek adı ve kodu değişikliğine dair talepte bulunması veya ihbar ve şikâyette bulunulması halinde, SGK tarafından yapılacak inceleme sonucunda meslek adı ve kodunun yanlış bildirildiğinin anlaşılması halinde işyeri bazında ve her bir beyanname dönemi için idari para cezası uygulanacaktır. 17.06.2021 tarih 26478601 sayılı SGK özelgesi SGK Genel Yazı Meslek Adı ve Meslek Kodu Değişikliğinde Yapılması gereken işlemler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.