Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2021 16:37 (Üye) Soru : Sayın Yetkili ; Kağıt ortamında defter tutan mükellef Kendi isteği ile 01/07/2021 tarihinde e-deftere geçmiştir. E-Defter kullanımı ile ilgili müracaatlar zamanında yapılmıştır. 1- Mükellefin 01/01/2021 - 30.06.2021 tarihine kadar olan defter kayıtları işlendikten sonra , kapanış tasdikini yaptıracağım. başka yapılmam gereken işlemler var mıdır? 2- 01.07.2021 tarihi itibarı e-defter geçmesi nedeni Programdan yeni bir firma yaratıp 30.06.2021 tarihli mizanı açılış kaydı olarak girmem gerekir mi? 3- E-Defter sistemine giriş yaptığımda defter- berat gönderimini 3 aylık seçim yapılamamaktadır. Dönem ortasında e-deftere geçişlerde defter beratlarını aylık mı göndermek gerekir? Sağlıklı günler , İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

Cevap : Merhaba; e-defter uygulamasına ara dönem geçiş yapan mükellefler; ylık dönem, sadece onaya sunulan ayın defter kayıtlarını ifade etmekte olup, önceki aylara ait kayıtları içermez. Hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde de e-Defter tutmaya başlanabilir. Ancak hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde e-Defter tutmaya başlayanlar, başladıkları tarihi izleyen bir aylık süre içerisinde eski defterlerine kapanış tasdiki yaptıracaklardır. e-defter ve e-belge uygulamaları yalnızca iş yapış şeklini değiştiren uygulamalar olup, yasal yükümlülükler kağıt ortamdaki süreçle aynıdır sağlıklı günler dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.