Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2021 13:25 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Defter Beyan'a tabi bir mükellefime ait 04/2021 dönemi MUHSGK'nın vergi kısmı onaylandı fakat sgk kısmı onaylanmadı. Yasal Süresi dışında göndermek istiyorum. Nasıl onaylayabilirim? İyi çalışmalar.

Cevap : apılan düzenleme ile yasal verilme süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgeleri internet ortamından SGK internet sayfasında bulunan “e-SGK-İşveren-e-Bildirge v.2” menusu üzerinden verilebilmektedir. Bu düzenleme 2008/10. Ay aylık prim ve hizmet belgesi ve sonrası dönemlere ilişkin olarak kullanılabilecek olup, İşverenler veya meslek mensuplarımızca (B)-Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB” kodu ile bu kapsamdaki belgelerini gönderebileceklerdir. İşverenler veya meslek mensuplarımızca sisteme kaydedilen süresi dışında düzenlenen belgelerin doğruluğu SGK tarafından incelemeye tabi tutulabilir. Bu belgeler SGK tarafından gerekli incelemenin yapılarak onaylanabilmesi amacıyla işyerinin bağlı bulunduğu SGK ünitesinin onay ekranlarına düşecek ve ilgili ünite tarafından onaylanmasının ardından tahakkuk ve hizmet kayıtları oluşacaktır. (B)-Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB” kodu ile işveren veya meslek mensuplarınca sisteme kaydedilen belgeler için toplu onay yapılamayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.