Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2021 15:00 (Üye) Soru : Sayın Üstadım Merhaba, Personellerimiz bazı durumlarda ücretsiz izin talebinde bulunabiliyorlar. Bu izinleri, ücretlerinden kesinti yaparken normal çalışma günlerinde işe gelmediği günler ( Ücretsiz izinler) maaşlarından kesilecektir, bura bir problem yok .Fakat Pazar günü hafta tatili , resmi tatiller örneğin 15 Temmuz, Dini ve Resmi Bayramlardaki ücretsiz izin günleri de ücretlerinden kesilebilir mi ? Bu konudaki uygulama nasıl olmalıdır, bilgi verebilir misiniz ?

Cevap : İşçinin 6 işgünü çalışmasından sonra hafta tatiline hak kazanması söz konusudur. Kanun uyarınca, yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin sürelerinden sayılmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.